čtvrtek 6. června 2013

Mráz

Autor: James Hayman
Překladatel: Irmgard Kolínská
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2013
Žánr: Detektivní
Počet stran: 320Další jízda s Haymanem
Mráz je totiž v pořadí druhá kniha, kterou jsem od Jamese četl. První byla detektivka Řez. Ta mě mile překvapila. A tak jsem očekával něco podobného. Hlavní hrdina je pořád stejný, detektiv McCabe, s jeho dokonalou pamětí. To se mu u jeho povolání celkem hodí. Pamatovat si prakticky každou blbost, kterou někde uslyší, nebo uvidí. I celý jeho policejní tým zůstává stejný. Mně to vyhovovalo, protože postavy jsou sympatické, každá má i svůj život a nebylo třeba nic vysvětlovat od začátku.

Už podle názvu knihy mi bylo jasné, že nám bude zima. Celý příběh se odehrává někdy v lednu a ještě k tomu jsou jak na potvoru zrovna tuhle zimu ty největší mrazy. Takže se není čemu divit, když tam bude nějaká mrtvola pěkně zmrzlá a chvíli potrvá, než bude použitelná při pitvě. Kdo koho zabije není v recenzi vůbec důležité. Hlavní je, že vás vražda na první pohled zaujme a vy dostanete chuť se s McCabem pustit do pátrání. Doporučuji se ale pořádně obléci, protože nás nečeká žádné teplo.

Strach, schýzy a halucinace
V tomto díle budeme svědky toho, jak se chová člověk, který má pořádné psychické problémy. Slyšet v hlavě hlasy, které vás nabádají k sebevraždě a neustále vám podrývají sebevědomí, asi nebude to pravé ořechové. Tahle část knihy, která se zaobírá právě postavou s těmito problémy, se mi hodně zamlouvala. Je zajímavé sledovat myšlenkové pochody a následné chování takového člověka. O tom, že to nemají ani trochu jednoduché, se ostatně přesvědčíte sami.

Na druhé straně tu je psychiatr, který se snaží pomoci a jedno velké nápravné zařízení, co pomáhá dětem, které neměly v dětství tolik štěstí. Zneužívaní, závislí ať už na drogách, nebo alkoholu. Všichni tu mohou najít útočiště. A tak se z obyčejného vyšetřování vraždy setkáváme s různými patologickými jevy, a to dělá knihu o to zajímavější. Jediná škoda, že se začátek příběhu celkem hodně táhne a autorův smysl pro popsání názvů všech pěti ulic, od rychlého občerstvení, až po samoobsluhu, je celkem nezáživný.

Skvělé čtení na dva dny
Víc od toho nečekejte. Kniha není nijak rozsáhlá, takže se jí ten táhlý začátek dá prominout. V čele vyšetřování je velice sympatický policejní tým, který vede náš známý McCabe a jeho kolegyně Maggie. Já jsem se bavil, zkoušel uhádnout viníka (i když marně) a celkově mohu knihu doporučit. Není to žádný literární skvost, ale jako oddechové čtení je to více než dobré. Klidně si dovolím tvrdit, že si od Haymana s chutí přečtu i jeho další knihy, pokud budou. Jeho styl psaní se mi až na malé výjimky prostě líbí.

+ sympatické postavy
+ složitější zápletka, než se může na první pohled zdát

- nudnější začátek
- sem tam opravdu zbytečné popisy

70%

2 komentáře:

  1. Mráz byla první knížka, která se mi od tohoto autora dostala do rukou. Zhltla jsem ji na posezení a velmi mě překvapila. Především propracovaná psychologie postav a to napětí, které autor umí vytvořit. Souhlasím s tím, že scény s Abby neměly chybu. :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tak to si určitě přečti i mnou zmiňovaný Řez, bude se Ti to líbit! :)

      Vymazat