neděle 9. února 2014

Démonova kletba

Autor: Dan Abnett & Mike Lee
Překladatel: Leona Malčíková
Nakladatelství: Polaris
Rok vydání: 2007
Série: Příběh Maluse temné čepele
Žánr: Fantasy
Počet stran: 234

Warhammer? Takže další kniha o nějakém hrdinovi, který se snaží zachránit svět? Nebo jen přispívá svou troškou do mlýna tím, že chrání vesnice plné bezmocných obyvatel? Omyl. Malus svět zachraňovat nepotřebuje a bezmocní obyvatelé vesnic pro něj představují jen jedno. Otroky. Není to totiž obyčejný hrdina. Je to záporák tělem i duší. A zároveň naše hlavní postava. Na jeho cestách ho doprovází Nauglir, což je velmi výkonná jezdecká jednotka. Společně sekají hlavy, žvýkají mozky a nekonají dobro.

Malus je urozený. Co si budeme povídat, nos má celkem nahoru a po ostatních vyžaduje absolutní poslušnost. Škoda jen, že ještě zdaleka není tím nejvyšším v jejich hierarchii. A to ho žere. Žere ho to tak moc, že je schopen krást a zradit rodinu. I když má takové myšlenky asi každý z jeho sourozenců, on je připraven tyhle plány přivést ke skutečnosti. Co třeba vlastnit nějaký mocný artefakt, který by mu poskytl neomezenou moc a vládu?


Ač by se chvílemi mohlo zdát, že je Malus neohrožený, a nic ho nemůže zastavit, opak je pravdou. Každou chvíli budeme svědky nějakého problému, který ho bude zdržovat. Zdaleka není tak vychytralý, jak si o sobě myslí. A to je celkem zábava. Záporákům fandí málokdo, ale tady v této knize vám nic jiného ani nezbude. Možná by to mělo větší kontrast, kdyby se zde objevila i nějaká kladná postava. Bohužel (nebo bohudík), tenhle Warhammer je prohnilý skrz naskrz a všude na vás čeká jen zlo.

Kniha si určitě zaslouží body za originalitu. Věnovat se záporákovi chce pořádnou dávku odvahy. Ale pak už to jde ráz na ráz. Autoři nemuseli řešit nějaké morální hodnoty, Malus prostě jde, rozřízne, uřeže, zabije. Pokud zrovna nedostane na čumák on. Z počátku jednoduchý příběh se začne klikatit a dostane úplně nový rozměr. Tím autoři zachraňovali částečnou monotónnost, která se tam párkrát objevila. Celkově je to ale povedený Warhammer, který ovšem nedoporučuji číst nikomu, kdo má chuť na knihu plnou sluníček.

Hodnocení: 3,5/5

1 komentář:

  1. No jasne, stacilo me si na FB precist to "Hlavni hrdina zaporak?" A uz jsem si rekla, ze to bude urcite Malus :D musim ho konecne taky docist. Tvuj blog me akorat stresuje! Kdykoliv sem jednou za cas kouknu, tak si akorat pripomenu, co vsechno chci precist a neustale to nestiham, nebo odsouvam :D

    OdpovědětVymazat