úterý 29. ledna 2013

Knižní série - aneb jedna kniha nestačí (5 a více knih)

Určitě to všichni znáte - hlavně co se týče fantasy. Najít knihu, která by byla jen jedna - to je nadlidský úkol. Skoro pořád se setkáváme s nějakou knižní sérií. A právě o tom to dneska bude. Co už jsem zvládl, co mám v plánu a co mě zaujalo. Pojďme se na to podívat. Připomínám, že se zaměřím na série, které mají 5 a více knih.

1. Píseň ledu a ohně
Autor: George Raymond Richard Martin
Rozsah: 7 knih (zatím 5 dokončených)
Žánr: Fantasy

Ruku na srdce - čekali jste snad na začátku něco jiného? Tahle série mě uchvátila prakticky okamžitě. George je mistr v oboru. Dokázal vytvořit hrozně zajímavý svět, plný originálních postav, které se opravdu v knize rozhodují samy za sebe. Je to jakoby ani sám spisovatel nad nimi neměl kontrolu. Ač se může zdát, že 1100 stran je na knihu hodně, tak tenhle pán z toho udělal frašku. Budete si přát, aby kniha měla stran klidně dvakrát tolik. Věřte mi. Taky bych chtěl napsat, že nakladatelství TalPress udělalo kus skvělé práce. Obálky celé této knižní série jsou nádherné.

Díl 1 - Hra o trůny, Díl 2 -Střet králů, Díl 3 -Bouře mečů, Díl 4 - Hostina pro vrány, Díl 5 - Tanec s Draky, Díl 6 - Vichry zimy, Díl 7 - Sen o jaru

2. Zaklínač
Autor: Andrzej Sapkowski
Rozsah: 7 knih (dokončeno)
Žánr: Fantasy

Tohle je srdcovka. Nic jiného na to snad ani napsat nemůžu. Už jen proto, že je to vlastně pan Sapkowski a jeho Zaklínač, kdo mě vtáhl do celého toho fantasy kolotoče. Příběhy o Geraltovi jsou jedinečné a hrozně chytlavé. Mám přečtené knihy, dohrané hry a když někam jdu, v mobilu mám vždy připravený soundtrack ze hry. Zaklínač mě i po přečtení provází na každém kroku. Koho by nebavilo chytat stvůry za odměny a zbavovat svět démonů? Chci aspoň na rok do světa Zaklínače! Mami, prosím!!

Díl 1 - Poslední přání, Díl 2 - Meč osudu, Díl 3 - Krev elfů, Díl 4 - Čas opovržení, Díl 5 - Křest ohněm, Díl 6 - Věž vlaštovky, Díl 7 - Paní jezera

3. Podzemí
Autor: Roderick Gordon & Brian Williams
Rozsah: 6 knih (v ČR zatím vydaných 5)
Žánr: Dobrodružná fantasy

Může se vám zdát, že to všude cpu. Omlouvám se, ale zaslouží si to tu mít své místo. I přes zacílení na mladší čtenáře mě to opravdu bavilo/baví. No řekněte, nebylo by svým způsobem zajímavé, kdyby pod povrchem byla nějaká další civilizace? To přímo vybízí k prozkoumání. Takže pokud se nebojíte pavouků, špíny, smradu, tepla a nepříjemného vlhka - jste jako stvoření na tuhle výpravu. Vedlejší účinky? Styxové, mrtvoly, ztráta končetin, nebo smrt.

Díl 1 - Ztracený svět v Podzemí, Díl 2 - Hlouběji do Podzemí, Díl 3 - Volný pád do Podzemí, Díl 4 - Návrat z Podzemí, Díl 5 - Útok z Podzemí, Díl 6 - (AJ) Terminal

4. Malazská kniha padlých
Autor: Steven Erikson
Rozsah: 10 knih (dokončeno)
Žánr: Fantasy

Tak o tomhle toho ještě nemůžu napsat mnoho. Snad jen - panebože, 10 knížek! Několik tisíc stran! Budu mít zase chvilku co číst! A teď jste už asi pochopili - zatím jsem nečetl ani jeden díl. Ale má to jen jeden prostý důvod. Chci se do toho pustit, až budu mít za sebou Píseň ledu a ohně (nebo aspoň to, co zatím vyšlo). Takže ještě 2 díly Písně a Eriksone!! Jdu na Tebe! Opět u nakladatelství Talpress, které vám zaručí, že se za knihy v knihovničce nebudete muset stydět. :)) (nádherné obálky!!) Jen tak na závěr... slovy ani nelze vyjádřit, jak se na tuto sérii těším. Četl jsem pár názorů na tyhle knihy a podle mě je to přesně něco pro Davida.

Díl 1 - Měsíční zahrady, Díl 2 - Dům mrtvých, Díl 3 - Vzpomínky ledu, Díl 4 - Dóm řetězu, Díl 5 - Půlnoční vlny, Díl 6 - Lovci kostí, Díl 7 - Vichr smrti, Díl 8 - Daň pro ohaře, Díl 9 - Prach snů, Díl 10 - Chromý bůh

5. Hraničářův učeň
Autor: John Flanagan
Rozsah: 12 knih (zatím 11 dokončených)
Žánr: Fantasy

Co o téhle sérii říct. Zatím nic nevím. Jen to, že se mi hrozně líbí obálky. Je mi jasné, že jsme tu asi zase u trochu mladší čtenářské základny, ale tohle je věc, která mi nikdy nevadila. Určitě to ale nemá prioritu No.1. (tu má hned po dočtení Písně Erikson, muhaha :P).

Díl 1 - Rozvaliny Gorlanu, Díl 2 - Hořící most, Díl 3 - Ledová země, Díl 4 - Nositelé dubového listu, Díl 5 - Výkupné za Eraka, Díl 6 - Čaroděj na severu, Díl 7 - Obléhání Macindawu, Díl 8 - Králové Clonmelu, Díl 9 - Halt v nebezpečí, Díl 10 - Císař Nihon - Džinu

6. Meč pravdy
Autor: Terry Goodkind
Rozsah: 22 knih (9 svazků)
Žánr: Fantasy

Uf, tak tohle je terno. Ani nevím, jestli bych to měl kam dát. Každopádně po shlédnutí seriálu "The legend of the Seeker", si to chci přečíst. Už jen kvůli Kahlan <3 :D. Aspoň doufám, že se to tak píše. Příběh v seriálu byl skvělý a já byl moc smutný, že to po 2. řadě skončilo. Tak mě třeba knížky zase dostanou do optimistické nálady, co se týče Seekera.

Díly: Je jich moc a je jedna hodina ráno. Na to nemám.

7. Harry Potter
Autor: Joanne Rowlingová
Rozsah: 7 knih (dokončeno)
Žánr: Fantasy

Musím psát? Tak dobře. Teď něco řeknu, ale vy mi slibte, že se nebudete zlobit. Tak co? Jsme domluvení? Ok. Tuhle sérii jsem ještě nepřečetl. Chybí mi poslední dva díly. Možná to nezní až tak špatně, ale 5. díl jsem četl ještě někdy v roce...? 2005 ?... Každopádně se to chystám dokončit, i přes to, že už jsem viděl filmy, to je celkem fuk. Tahle série si určitě zaslouží dočíst. Přece jen jsem na tom vyrostl. :))

Díl 1 - Kámen mudrců, Díl 2 - Tajemná komnata, Díl 3 - Vězeň z Azkabanu, Díl 4 - Ohnivý pohár, Díl 5 - Fénixův řád, Díl 6 - Princ dvojí krve, Díl 7 - Relikvie smrti

8. Percy Jackson
Autor: Rick Riordan
Rozsah: 5 knih (dokončeno)
Žánr: Fantasy

Na tohle se upřímně těším. Doma mám první díl, do kterého se brzy začtu. Je mi jasné, že to budu mít přelouskané brzy, ale pak bych se chtěl hned vrhnout na sérii Bohové Olympu. Film jsem viděl kdysi hodně dávno, abych pravdu řekl, ani nevím, o čem to bylo. Jen mám dojem, že má Percy něco společného s bohy a že jsem to měl mít přečtené už dávno. Tak napravím resty z minulosti! :))

Díl 1 - Zloděj blesku, Díl 2 - Moře nestvůr, Díl 3 - Prokletí Titánů, Díl 4 - Bitva o labyrint, Díl 5 - Poslední z bohů

9. Letopisy Narnie
Autor: Clive Staples Lewis
Rozsah: 7 knih (dokončeno)
Žánr: Fantasy

U tohoto si nejsem jistý, jestli mám vůbec začínat. Bojím se, že to bude "až moc pohádkové". Ne, že bych neměl rád pohádky, tak to není. Jen nevím, jestli bych je měl rád tady. Na druhou stranu je to něco, co bych v knihovně rozhodně chtěl mít. A třeba nebude na škodu si něco takového přečíst i v mém (stále velmi mladém a atraktivním) věku. Třeba až dočtu Percyho, tak se k tomu odhodlám. :))

Díl 1 - Lev, čarodějnice a skříň, Díl 2 - Princ Kaspian, Díl 3 - Plavba Jitřního poutníka, Díl 4 - Stříbrná židle, Díl 5 - Kůň a jeho chlapec, Díl 6 - Čarodějův synovec, Díl 7 - Poslední bitva

10. Dragon Realm
Autor: Richard A. Knaak
Rozsah: 7 knih (dokončeno)
Žánr: Fantasy

Nakonec si dáme tuhle specialitku, kterou asi nebude znát každý, ale pro mě je důležité si to časem koupit/přečíst. Nejen, že to napsal jeden z mých oblíbených autorů (co se týče "herni fantasy"), ale navíc je to o dracích. Draci, draci, draci a já dráčky můžu, nejradši bych si jednoho vychoval, jenže dokud budeme žít v této ne moc kouzelné realitě, tak si to budu vynahrazovat aspoň tímto způsobem. Knih je celkem 7, pochopil jsem, že je to rozděleno na dvě půlky (4 díly, 3 díly). Ale to je asi tak všechno, co jsem pochopil. :D Každopádně se na to těším!!

Díl 1 - Ohnivý drak, Díl 2 - Ledový drak, Díl 3 - Vlčí přílba, Díl 4 - Stínový hřebec, Díl 5 - Zahalená říše, Díl 6 - Děti draka, Díl 7 - Dráčí kodex

Slovo na závěr
Dalo to celkem zabrat, ale "článek" je na světě! Můžu za to poděkovat své vášni ke knižním sériím, ale taky neutuchající bolesti zubů, které mě přinutily ponocovat a abych na to aspoň trochu nemyslel, tak jsem tvořil. Každopádně mě teď zajímá váš názor na knižní série, jaké máte rádi, nebo které vás naopak zklamaly. Příště se chci zaměřit na série o třech až čtyřech knihách. Je se na co těšit, doufám, že se vám to bude aspoň trochu líbit. A jen bych chtěl dodat - číslování neznamená žebříček. Psal jsem, jak mě to zrovna napadlo, takže ty čísla neberte v potaz jinak, než jako očíslování.

19 komentářů:

 1. Obľubujem skôr jednodielne knihy, alebo keď tak 2,3-dielne série. Lebo niekedy na vydanie ďalšej časti musíš čakať aj viac ako rok, a potom si pomaly ani nespomínaš, čo bolo v predchádzajúcej časti. Z týchto sérii som čítala len Harryho a mám v pláne si prečítať Percyho Jacksona.

  OdpovědětVymazat
 2. Zajímavé série některé jsem ani neznala. Na Hru o trůny se právě chystám. A s Narnií je to tak, je dětská, je pohádková, ale mě je 23 a stejně jí mám ráda, je to něco jako s Malým princem, prostě srdcová záležitost :)

  OdpovědětVymazat
 3. Píseň ledu a ohně by měla mít celkem 10 dílů. Prý se chce vyrovnat Malazské knize padlých. :o)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tím si dovolím lehce nesouhlasit. Nikde jsem o tom nenašel zmínku a vzhledem k tomu, jak dlouho se čeká na jeden díl - tak pochybuji, že by se stihlo vydat 10 dílů. :( I když bych byl hrozně moc rád. :)

   Vymazat
  2. Však nepíšu, že "bude mít", ale je to jeho záměr. Také nemáš jistotu, jestli vůbec bude těch sedm.

   Vymazat
  3. To teda nemám, to máš naprostou pravdu. Co nám zbývá jiného, než přát panu Martinovi pevné zdraví! :))

   Vymazat
  4. Myslím, že o těch deseti dílech psali kdysi v Pevnosti, ale nejsem si jistá. Každopádně mi to říkal majitel brněnského Arrakisu a jemu to věřím. (Takového blázna do fantasy a sci-fi si ještě nepotkal, pokud ho neznáš.)

   Vymazat
  5. Jasně, to mi uniklo. Jako bylo by to krásné a mně by to vůbec nevadilo, o tom žádná. Jen jsem na wiki našel, že podle jeho posledního vyjádření to bude 7 dílů. Tak jsem se podle toho řídil. Klidně se tam podívej. Asi to musel přehodnotit, no. :D :)

   Vymazat
 4. Hraničařův učen má 11 dílů a 12tý se píše. :)

  OdpovědětVymazat
 5. Jenom chci podotknout, že Meč Pravdy má sice 22 knih, ale když si koupíš svazky, máš jich pouze celkem 6? 8? Možná 9 :DD Jo a Hraničář ještě dokončený není O:) ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Svazků je myslím 9, ale knih je prostě 22! :D

   Vymazat
  2. Ale svazky vypadají lépe :D To musíš uznat! :DD A opravdu bych chtěl vidět výraz mamky, kdybych ji řekl, že si musím udělat místo pro 22 knížek :D

   Vymazat
 6. citala som hp, narniu a percyho, ale ani pri jednom mi vobec nevadilo, ze ich je tolko ;)

  OdpovědětVymazat
 7. Přečti si Dragonrealm! Už je dokončený! Kašli na Eriksona. A dočti Harryho! A přečti si Mistborna od Sandersona.
  Dragonrealm je sjůpr! :DDD

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem nečekal, že mě tu někdo požene zrovna do této série. Měl sem za to, že jsem tu jediný, kdo to vyhledává! Takže vzhůru brzy do toho!! :D

   Vymazat
 8. ahoj,
  a čo trilogia od Patricka Rotfuse(je najprepracovaniešie dielo ake som kedy čitala podotykam že hlavna postava je chlapec a omnoho lepšie než HP, ODJ alebo Percy aj ked nazvy knih na poprve nezaujmu) a kde je trilogia od Paul Hoffman (Ľava ruka boha, ...)
  PS:tieto 2 trilogie patria medzi pre klukov ale su take dobre že patria aj medzi moje oblibene a nechapem jak to že tu nesu? xD

  OdpovědětVymazat
 9. a no z tychto som čitala len prve 3 knihy Hraničiarov učeň(myslim že z uložto-je to už davno) celkom dobre ale nekupovala by som to(peniaze minam len na fakt dobre knihy), samozrejme HP, a prve 2 dili Dragon Realm tiež celkom dobre tie som čitala cez brata ktory ich kupil Percyho Jacksona som myslym prečitala prvu stranu na nejakom blogu kde ho prekladali? nevviem veľmi ma nezaujal a ani film neni to moc originalni pribeh ja mam radšej knihy kde hrdinovia sa stanu vynimočnymi ne že sa narodia ako HP hoci mam rada (davno som zbožnovala tuto seriu) ale povedzme si pravdu nič vynimočne čo by sa vymykalo normalu nebolo, mal proste smolu že sa narodil v nespravny čas, že si Voldi vybral jeho :D

  OdpovědětVymazat