sobota 20. ledna 2018

This War of Mine: Desková hra

Válka je silné téma. Známe ji pouze z učebnic, dokumentů nebo vyprávění. Jsou nám představování králové, generálové, diktátoři, kterým má konflikt k něčemu dopomoci. Moc, území, peníze. Ať už je to cokoliv, nikdy to nestojí za tu hrůzu. Ve válkách je spousta vojáků a techniky, všechno vytvořené za jedním účelem. Vyhrát. Všechny zajímá výhra. To je přece ve válce to nejdůležitější. Ne pro všechny. Válka se dotýká všech lidí, působí na ně a přináší jim těžkosti. Z obyčejného života se stane boj o přežití, jídlo, vodu. Je nedostatek i těch základních surovin. To je něco, čemu my dnes, nemůžeme rozumět. Desková hra This War of Mine nám přináší nevšední zážitek vyzkoušet si takový život nanečisto. Zkusit přežít ve válkou zbědované zemi. 


Hra je zvláštní hned svým přístupem k pravidlům. Nedostanete klasický sešit, kde by byl abecední seznam akcí, rejstřík či něco podobného. U hry nám poslouží tzv. deník, který se předává z hráče na hráče a je v něm napsáno, co se má dělat. Prožíváme den za dnem, proto tak vypadá i průběh hry. Ráno, odpoledne, večer. Každá denní doba má k dispozici akce, které může hráč na tahu provést. U hry je důležité komunikovat, domluvit se s ostatními. Na začátku jsou k dispozici tři postavy, za které hrají úplně všichni hráči. Počet postav se během hry mění podle toho, jak se o ně dokážete postarat. Druhým sešitem ve hře je kniha příběhů, obsahující přes 1800 odkazů. Do knihy příběhů se díváte vždy, když vás k tomu vyzvou karty.Herní plán se z největší části skládá z domu, který obýváte, můžete prozkoumávat a taky si v něm vyrábět nové věci a vybavení. Postel pro lepší odpočinek postav, vařič, něco na sběr dešťové vody a podobně. Když se setmí, můžete postavy vyslat na výpravu do určité lokace, aby se porozhlídly po nějakých věcech. Prozkoumávání oblastí je vyřešeno elegantně, určitým počtem karet průzkumů. Tu pak jednu za druhou otáčíte, řídíte se pokyny a když máte štěstí, taky nacházíte něco užitečného. Můžete ale potkat i jiné osoby. A nemusí to být setkání příjemné. Ve hře figurují zbraně, ať už chladné nebo střelné, a jednou za čas je prostě budete muset použít. A taky budou použity proti vám.


Jestli chcete přežít, musíte mít neustálou zásobu jídla a vody. Postavy se mohou zranit, docela rychle dostávají hlad a nemoci v čele s depresemi jsou na denním pořádku. Všemu se dá zabránit, pokud na to máte suroviny. To třeba mít budete, ale jen pro jednoho. A v baráku máte tři. To je jedna z klíčových situací ve hře. Rozhodnout se. Komu dát jídlo, komu obvaz? Koho poslat spát a kdo půjde na výpravu? A když se fakt nedaří, kniha osudů vám dá k rozhodnutí něco mnohem horšího. Tato hra je 18+ a tyto volby jsou jedním z důvodů proč. Svým způsobem nikdy nemáte dostatek, hojnost. Jsme ve válce, země trpí a lidé o nic méně. O to ale právě jde.


Herní mechanismus je hlavně o kartách. Jsou zde karty osudů, průzkumu, nápadů a vynálezů, poslední záchrany, objevování nových obyvatel a podobně. Vše se pak řídí textem na dané kartě a může to být doplněno o hod desetistěnnou kostkou. Karty určují co najdete při průzkumech v domě a v lokacích, mají velký vliv na celkové dění. Hlavní slovo máte pořád vy. Nezapomínejte ale, že slovem nenakrmíte. Je třeba dopředu přemýšlet nad tím, kdo půjde na výpravu a co si vezme s sebou (protože zpět může vzít jen omezené množství věcí). Počítá se i s variantou, že se z výpravy nevrátí vůbec. 


Každá postava může dělat přesně tři akce. Pokud ovšem nemá hlad, deprese nebo není zraněná. Pak se počet akcí snižuje a z celkových 12 akcí za kolo (když máte 4 postavy) nemusíte mít ani polovinu. A to jde znát. Přes den totiž můžete vybírat z nových nápadů na lepší vybavení, stavět ho, prozkoumávat dům (hodí se lopata, paklíč i pila) nebo se jen tak porozhlédnout a získat něco ze základních materiálů. Jak tyto akce vypotřebujete, začne se stmívat a můžete se chystat na noční výpravy, které jsou nebezpečné, ale vyhlídka plného skladiště materiálu, jídla a součástek je silnější.


Úkol je přežít určitý počet dní (kapitol). Ty jsou tam tři, v každém je několik úkolů a situací, které vám hru ještě více stěžují. Odkrývá se to po jednom, vždy po přežité noci. Může vám to otrávit vodu, například. I tu, co jste si zrovna těžce přinesli z noční výpravy. To rozhodně nepotěší. Hra je až pro šest hráčů, ale z důvodu zachování atmosféry při rozhodování doporučuji hrát maximálně ve třech lidech. Aspoň nám to tak vyhovuje. Hra pak i odsýpá, protože takové prozkoumávání v šesti hráčích se může dost protáhnout. Zvlášť když máte v partě toho týpka, který se prostě "nemůže rozhodnout". Za sebe musím říct, že This War of Mine je výborná kooperativní desková hra, která v sobě nese syrovou atmosféru války od začátku až do konce. Je nutné spolu komunikovat, řešit aktuální situace a reagovat na ně. Pravidla nejsou ani tak problém, ale hře by prospěl nějaký rejstřík pojmů nebo vysvětlivky na kartách. Urychlilo by to seznámení se s hrou. Většina komponent je z kartonu a z plastu. Figurky vypadají dobře, postavu poznáte i bez karty. This War fo Mine doporučuji všem, co si chtějí odnést z hraní opravdu unikátní zážitek a mají rádi kooperativní hry. Tato je svým způsobem zase trochu jiná. A to je jen dobře.


Žádné komentáře:

Okomentovat