úterý 2. ledna 2018

Tomb Raider archivy S.1 a S.2

Tomb Raider je dnes už klasika, hlavně ve světě konzolových a počítačových her. Kdo by neznal Laru Croft, neohroženou a cílevědomou hledačku pokladů. Pokud chcete její dobrodružství zažít i jinak, než za klávesnicí nebo ovladačem, doporučuji s podívat na tyto komiksy, ve kterých má Lara první, druhé i poslední slovo. Být společníkem slečny Croftové na výpravách není jen tak. Většinou to zavání něčím nadpřirozeným. A když už tam nesmrdí magie, buďte si jistí, že tam bude cítit střelný prach. Lara není žádné ořezávátko a dává to najevo na každé stránce, v každé situaci. Její jistota je někdy až naivní, protože téhle holce se vlastně nemůže nic stát. Nebo ano?


Komiksy jsou narvané akčními scénami, výbuchy, tajemnými zákoutími a neprozkoumanými oblastmi. To je velké plus. Pořád se něco děje, nejsou zde zdlouhavé panely ničeho, to by k Laře nesedělo. V tomto je s ní jednoduché pořízení. Poklad. Kde? Najdu. Ale nebude to jen tak. Nikdy to není jen tak. Dokážete si představit, že by se na světě našel nějaký poklad, který by nebyl prokletý? Ke kterému by se dalo přijít, odnést ho a nazdar? Tak přesně takový tu nenajdete. Lara bývá oblečená dosti spoře, čemuž nahrává i samotná kresba komiksu. Je dost možné, že si kvůli tomu nebudete pamatovat, o co vlastně na začátku šlo. A jestli to tričko bylo stejně těsné.


Můžete přemýšlet celý den, jestli převažuje forma nad obsahem nebo obsah nad formou. A nebo se na to vykašlete a užijte si Laru v celé její kráse. Nemyslím si, že tyto komiksy sednou každému. Zvykli jsme si všude hledat skryté významy, velké myšlenky a jsme nervózní a naštvaní, pokud komiks nepřekypuje intelektuální hodnotou jako právě našlehaná pěna moka frapé čupačína ve Sturbucks. Možná je čas se zamyslet, přijmout to, že Lara je akční komiks, má bavit, ne vzdělávat. A to se jí daří dokonale. Není jednoduchá, není nudná. Je přesně taková, jaká má být a jakou vždy byla. Tak si ji užijte.
.

Ať už se její dobrodružství odehrává ve vodě, vzduchu nebo třeba v podzemí, vždy je to nabité akcí. Někdy pracuje sama, jindy se jí dostane společníka nebo společnice. Jestli o ně stojí, to už je věc jiná. V její branži ale platí jedna věc - nikomu nevěřit. A to i u lidí, do kterých byste to třeba na začátku neřekli. Osobně jsem za Laru Croft moc rád, na hrách jsem vyrostl a je příjemné si její výpravy vychutnat v klidu, třeba v křesle s hrnkem kávy. A nemusí mít nutně našlehanou pěnu. Pro mě je stejně důležitější to, co je pod ní.

Žádné komentáře:

Okomentovat