pondělí 12. března 2018

JAMES BOND: VARGR | JAMES BOND: FANTOM

VARGR

Když se řekne James Bond, napadnou mě věci jako povolení zabíjet, 007, rychlá auta a zbraně a v neposlední řadě hezké ženy, které s Bondem (nebo Bond s nimi) skončí. Ne na dlouho, samozřejmě. Práce agenta je nebezpečná, nestálá a nenahrává dlouhým vztahům. Komiksový James mi v první chvíli evokoval Parchanty. Pamatujete si? Výborný akční komiks, který bohužel stále čeká na lepší časy. Proto jsem neměl problém se do Bonda začíst, po všech těch Hellboy, Ú.P.V.O. je to určitě vítaná změna. A jak mě ta vítaná změna bavila?Příběh se otevírá smrtí agenta 008, který umřel prostě proto, že někoho baví zabíjet. Po letech práce jako 00 chcete umřít asi trochu jinak. Bond jako 007 se mstí, ale to ani náhodou není jádro příběhu. To spočívá v případu, na kterém osmička pracovala. Objevila se nová droga, opravdové svinstvo. Tím se rozumí, že se někomu podařilo zkombinovat drogu a infekční virus. Proč by si něco takového chtěl někdo píchnout? Odpověď asi stejná jako na drogu bez viru. Prostě to dělají. A pokud se droga dostane do Británie naplno, dopadne to zle. Za výrobou a distribucí stojí člověk, kterému nejde jen o pouhé rozšíření drogy. Je to trochu víc osobní.


Bond musí rozplést klubko vrahů, zrádců, kteří se neštítí vůbec ničeho. Neví komu může věřit, o tom ho přesvědčí hned první incident po příletu do Německa, kde stopa začíná. Příběh je plný přestřelek, kdy Bondovy náboje tříští těla protivníků na maděru (a to si z jeho zbraně dělají všichni srandu). Rozklad těl je vyobrazen vcelku důvěrně, to se týká i následků drogy, kolem které se příběh točí. Vcelku chuťovka. Asi ta dávka nebyla tak čistá, jak jsi mi tvrdil, Jimmy. Všechno Bondovo snažení směřuje k tomu, aby misi splnil. Nebude to jednoduché, nebude to bez zranění, ale pokud chce dostát svému jménu, musí to zvládnout. Je to Bond. James Bond. A mít tohle jméno znamená zodpovědnost.


Dialogy nejsou nudné, vážnější rozhovory střídají vtípky, které ale nenarušují vážnější tón celého příběhu. To se mi velmi líbilo, protože dost často se autoři snaží slabá místa vyplňovat čímkoliv, jen aby tam ten text byl. V Bondovi nevadí jak pár stran bez textu, pouze čistá akce, tak rozhovory v kancelářích nebo nadávky na toho, kdo vám zrovna drží zbraň u hlavy (důrazně se nedoporučuje). A co je to vlastně ten Vargr? Dozvíte se. Jen se předtím budete muset prostřílet spoustou lidí. Shrnuto a podtrženo, normálních pár dní v životě agenta 007.FANTOM

Pokračování série má příznačný název. Není třeba mít načtený předchozí díl, je to prostě další případ Jamese Bonda. VARGR a FANTOM jsou propojeny hlavní postavou, Anglií, tajnými službami a v neposlední řadě také zákonem o držení zbraní. Zahraniční zpravodajské služby totiž nemají právo pobíhat po Anglii se zbraněmi u pasu. Taková MI6 (kterou je součástí i náš 007) má tedy v Anglii smůlu, protože se specializuje na případy za hranicemi. Pak nastává problém, když někdo ohrožuje MI6 doma, protože jak se bránit? Postup je jednoduchý, má 3 kroky. Porušit legislativu, poslat tam 007 a čekat.


FANTOM je z mého pohledu propracovanější než VARGR. Příběh se zaobírá problémem hned od samého začátku, je do něj zapleteno spoustu postav a zpravodajských služeb. Malou roli zde hraje i CIA, asi aby se neřeklo. Zápletka je "uvěřitelnější", k jádru problému se dostáváme postupně a identita nepřátel je docela dobře skryta. Jedná se o zajímavé finanční transakce, u kterých není jasné kdo, proč a jak je využívá. Jasné je jen to, že jakmile tyto finanční pohyby rozkóduje někdo nepravý, může se začít obávat o svůj život.


Druhý komiksový Bond na mě dýchal (obrazně řečeno) mnohem větší porcí atmosféry. Ať už se jednalo o jeho nástup na nepřátelském území nebo automobilovou honičku v jeho Bentley. Dokonce se dostaneme i k nějakému románku, což je pro Bonda typické. V jeho branži se totiž výhradně pohybují ženy, které mají neodolatelnou touhu si to s ním rozdat. Jestli to tak funguje i v CIA, nebo fungovalo v KBG, nevíme. Sám Bond působí neohroženě, vždy si ví rady a nezapomíná na zadní vrátka. Docela se těším na příběh, kdy Bondovi někdo pořadně zatopí. Třeba tak jako Goonovi.


Druhý případ je zajímavý tím, že se odehrává v kruzích zpravodajských služeb. Není tu žádný super padouch, numero uno big bad boy. Je tu spousta zahořklých lidí, kteří od služby vlasti možná čekali něco více než dostali. Proto se rozhodli vzít osud do svých vlastních rukou. I oni kdysi byli na místě, na kterém je James Bond. Zachraňovali, nasazovali životy a bránili zemi před vším možným i nemožným. Nabízí se tu otázka, kdy přijde ten zlom? Kdy si někdo další uvědomí, že všechna jeho práce se nemusí setkat s vděkem a oslavou? Tohle totiž není boj zbraní, tohle je boj člověka se sebou samým. A ten bývá hodně těžký vyhrát.

JAMES BOND: VARGR, FANTOM
ELLIS, MASTERS
IAN FLEMING

OBA DÍLY MŮŽETE ZAKOUPIT NA STRÁNKÁCH COMICSCENTRUM.CZ

VARGR                                                          FANTOM


Žádné komentáře:

Okomentovat