pondělí 24. června 2013

Zabíječ skavenů

Autor: William King
Překladatel: Drahomíra Šmerglová
Nakladatelství: Polaris
Rok vydání: 2000
Série: Warhammer
Žánr: Fantasy
Počet stran: 284Gotrek a Felix podruhé
Se vzdělaným Felixem, který je nucen putovat kamkoliv, kde si jeho agresivní trpasličí přítel Gotrek usmyslí, už se znáte. Tentokrát jde o zápisky z jejich pobytu v jednom velkém městě. Na rozdíl od prvního dílu tu nebudeme cestovat křížem krážem po krajinách, ale budeme se držet na jednom místě. Pokud se obáváte nudy, tak úplně zbytečně. Je až s podivem, jaká místa se mohou i v tak velkém a civilizovaném městě vyskytovat. Samozřejmě se nebudeme pohybovat ve vyšších vrstvách. Ne. Půjde o stoky, kanály, zapadlé hospody a krysí díry. Budeme bojovat se skaveny.

Skaveni jsou přerostlé a svým způsobem inteligentní krysy. Smrdí, jsou podlé, zákeřné a nemají zrovna malé cíle. Co takhle si podrobit celou lidskou rasu, nadělat z nich otroky a nechat je sloužit? To by šlo. Bohužel nepočítají s tím, že ve městě, pod kterým mají své úkryty a chodby, jsou zrovna na návštěvě naši dva staří přátelé. Našli si práci, protože se musí nějak uživit a na nějakou dobu se zde usadí. Klidné šichty ale mít nebudou. Během jejich "úklidu ve stokách" narazí na spiknutí, které odstartuje celou řadu událostí.

Skaven sem, skaven tam
Skavenů není zrovna málo. A protože i zde musí být nějaká hierarchie, tak jsou rozděleni na různé klany, kde má každý svého vůdce. Pak je samozřejmě ještě někdo nad nimi. Části knihy, kde si každý skaven chce pro sebe urvat co nejvíc a přemýšlí, jak převést jiného, byly bezkonkurenční a velmi úsměvné. Jeden vedle druhého mají nějakou svoji "zvláštnost", kterou chtějí využít. Skaven "chodící morová rána", nebo "žeru rád své poddané", i takoví se tu vyskytují. Jak si jim to podaří oklamat ostatní, to si musíte přečíst sami.

Mezitím si Felix láme hlavu nad tím, proč zrovna jemu se dějí takové věci. Trochu zabrousíme i do jeho života předtím, než potkal Gotreka. Ten má pořád stejný cíl. Umřít v co nejvelkolepějším souboji. A protože nechat si useknout hlavu nějakým krysákem moc velkolepé není, hádejte, jak se na ně asi bude tvářit. Mezitím se příběh hezky prolíná i tím, jak naše dvojce pracuje a vydělává si na živobytí. Nebude to nic extra. Čističi odpadních stok, nebo vyhazovači v hospodě. Na druhou stranu má přesně tohle tu správnou atmosféru, kterou kniha potřebuje.

Gradujeme. A to je dobře!
Druhý díl má u mne určitě ještě lepší hodnocení, než ten první. Sice jsem byl ochuzen o strastiplné cestování, ale příběh odehrávající se v té nejšpinavější a nejnebezpečnější části města, mi to zcela vynahradil. Když k tomu připočtu bandu krysích popletů, tak není co řešit. Jak hledáte lehce vtipnou a hodně akční fantasy, celá série o téhle dvojici je pro vás jako stvořená. Nejde tu o nějaký složitý příběh a spletený děj. Jde tu hlavně o to, si tu knihu pořádně užít.

+ prostředí
+ krysáci

90%

Žádné komentáře:

Okomentovat